Väčšina profesionálnych ocieľok sú tzv. narovnávacie ocieľky. Obvykle ich dostanete kúpiť iba v špecializovaných obchodoch a sú používané napríklad šéfkuchármi, alebo mäsiarmi.
Určite ste už videli šéfkuchárov ako pred/po varení používajú ocieľku. Jedná sa o profesionálne ocieľky, ktoré sú z mäkšieho materiálu a nôž nebrúsia. To znamená, že neodoberajú žiaden materiál. Ak je Váš nôž ostrý, pri každom krájaní sa mikroskopicky zvlní jemné ostrie, ktorú je potrebé narovnať. Týmto spôsobom udržíte nôž veľmi ostrý po dlhšiu dobu.
To čo mnohí nevedia je, že sú vskutočnosti dva hlavné druhy ocieľok. Narovnácie a brúsiace. “Brúsiace ocieľky” v skutočnosti nie sú ocieľky.
Narovnávacia ocieľka je jemná, často leštená, a obvykle z mäkšej ocele. Používajú sa na narovnávanie zvlneného ostria u inak veľmi ostrých nožov. Tieto ocieľky nebrúsia, teda neodoberajú materiál. Pri krájaní sa ostrie noža mikroskopicky nahne buď na jednu, alebo druhú stranu. Voľným okom to však nevidíte, ale zato máte pocit straty ostrosti. Ak máte ostrý nôž a pravidelne používate tento typ ocieľky, udržíte ho dlhšie ostrý.
Túto “ocieľku” nájdete v mnohých domácnostiach. Sú lacné, dostupné a často sú súčasťou setov. Takáto ocieľka je obvykle z tvrdého materiálu. Povrch je často pokrytý vrstvou z diamantov, alebo keramiky. Podľa zrnitosti dokážu veľmi agresívne odoberať materiál. V skutočnosti nejde o ocieľky, ale o ručné brúsky. Neodporúčame používať takéto “ocieľky” na nože, na ktorých Vám záleží.
Brúsna ocieľka Váš nôž nabrúsi, avšak s veľmi hrubým výsledkom. Naviac je takmer nemožné konzistetne udržať správny uhol a pravdepodobne si zničíte ostrie. Takto nabrúsený nôž sa môže javiť ako ostrý – ale dlho mu to nevydrží. V skutočnosti má od správnej ostrosti ďaleko. Často si z noža urobíte mikroskopickú pílu.
Takúto ocieľku používať jedine v prípade núdze.