Už po jedinom cykle v umývačke môžete prísť o ostrie. Najväčší problém spôsobuje soľ obsiahnutá v samotnej umývačke, ako aj v kapsuliach. Ďalším problémom sú nárazové výkyvy teploty. A v neposlednom rade sa môžu z bežného príboru a riadu uvoľňovať mikro-častice, ktoré pôsobia ako abrazívum.
Vaše dobré nože nepatria do kuchynskej zásuvky na príbor, alebo na miesto, kde sa bude delikátne ostrie dotýkať iného kovu, alebo tvrdého materiálu. Ideálnym riešením sú magnetické držiaky namontované na stene.
Mnohé potraviny majú vysoký obsah kyselín (napr. paradajky). Nenechávajte tieto šťavy zaschnúť na čepeli. Kyselina môže zoxidovať jemné ostrie, alebo vytvoriť škrvny na čepeli.
Vyberte správnu krájaciu dosku, ideálne drevenú, alebo bambusovú. Najlepšie riešenie je drevená doska rezaná proti smeru vlákien. Dobrá alternatíva je aj umelá doska. Rozhodne nepoužívajte tvrdé dosky (sklo, mramor a pod. ).
Každý nôž by mal byť pravidelne “sťahovaný” ocieľkou. Ale POZOR! Na mysli máme pravú ocieľku, ktorá ostrie iba vyrovnáva ale nebrúsi.
Určite ste už videli šéfkuchárov ako pred/po varení používajú ocieľku. Jedná sa o profesionálne ocieľky, ktoré sú z mäkšieho materiálu a nôž nebrúsia. To znamená, že neodoberajú žiaden materiál. Ak je Váš nôž ostrý, pri krájaní sa zvlní jemné ostrie, ktorú je potrebé narovnať. Týmto spôsobom udržíte nôž veľmi ostrý po dlhšiu dobu.
Neodporúčame používať brúsiace ocieľky (keramické, diamantové a pod.).
Viac o ocieľkach sa dočítate tu!
Z času na čas je potrebé ostriu navrátiť správnu geometriu. Odporúčame to robiť 1-2 krát ročne v závislosti od používania noža. Ak si Váš nôž ceníte, dajte to urobiť profesionálom.